روند تولید

در خط تولید میلگرد از شمش های 5SP استفاده می شود. معمولا” شمش ها در ابعاد 120×120 ، 125×125 ، 140×140 ، 150×150 می باشند. شمش های خریداری شده بعد از تخلیه در انبار شمش و انجام آنالیز شیمیایی در صورتیکه از لحاظ ترکیب شیمیایی به تایید واحد کنترل کیفیت رسیده باشند مجوز شارژ به داخل کوره جهت تولید پیدا می کنند، عملیات شارژ، توسط میز شارژ اتوماتیک و سیستم پوشر کوره انجام می گیرد.

بعد از شارژ شمشها به داخل کوره، پروسه دمادهی توسط مشعل دوگانه سوز صورت می پذیرد که در حال حاضر مشعلها با سوخت گاز، انرژی لازم را تولید می کند.

عملیات دمادهی توسط سیستم اتوماسیون کوره تحت کنترل بوده و در این حین دمای کوره تا حدود 1250 درجه سانتی گراد بالا می رود، سپس شمش توسط سیستم سیخ کوره خارج گردیده و توسط میز دشارژ به غلتکهای رافینگ هدایت میگردد.

در این قسمت عملیات نورد، بسته به سایز شمش مصرفی در سه یا پنج مرحله صورت گرفته و مواد با ابعاد مورد نظر به استندهای میانی هدایت می گردد.در این مرحله عملیات نورد ادامه پیدا کرده و سطح مقطع مواد کمتر می گردد و در نهایت به فراخور میلگرد تولیدی عملیات پایانی نورد در استندهای نهایی صورت می پذیرد.

لازم به توضیح است که جهت دستیابی به تناژ و سرعت نورد مطلوب در استندهای نهایی محصول 32-28-25-22-20-18 به صورت تک شاخه، 16-4-12 بصوروت دو شاخه و محصول 8 و 10 به صورت چهار شاخه تولید می گردد.

بعد از پایان عملیات نورد جهت دستیابی به خواص مکانیکی میلگرد با استاندارد
آج 420 (A3 ) میلگرد از دستگاهی به نام ترمکس عبور داده میشود و در هنگام خروج، میلگرد خواص مکانیکی مورد نظر را بدست می آورد.

میلگردهای تولیدی به صورت مداوم تحت کنترل واحد کنترل کیفیت بوده و در صورت نزدیک شدن فاکتورها ( ابعادی و خواص مکانیکی و کیفیت ظاهری) به حد هشدار، اقدامات اصلاحی لازم توسط واحد تولید صورت می پذیرد.

طول برش اولیه در قیچی متراژ 36 متر بوده و میلگردهای سرد شده در قسمت بستر خنک کاری، توسط گیوتین سرد به 12 متر برش داده می شود. بعد از عملیات برش 12 متری و تایید نهایی واحد کنترل کیفیت بندیل ها به وزن 2 تن بسته بندی شده و لیبل هایی که مشخصات محصول از قبیل: سایز، شماره بندیل، تاریخ تولید، کد شمش مصرفی و غیره در آن درج شده است بر روی آن نصب می گردد، سپس بندیل های تولید توسط سیستم انتقال عرضی به انبار محصول منتقل گردیده و توسط جرثقیل سقفی در قسمتهای جداگانه برای هر محصول دپو می گردد و بعد از فروش بارگیری شده و به آدرس خریدار ارسال می گردد.